Dayan be gönlüm!. Bîçâre değilsin Yaradan sana yâr. Kimsesiz değilsin, yanında "Kimsesizler kimsesi" var! Biliyorum! Sığmazsın hiç bir yere bu sevdayla, dünya sana dar! Ama dayan gönlüm! Dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var!.

 BİZ KENDİ DEĞERLERİMİZLE AYAKTAYIZ
M.Saki Erol
Rabbül Alemin, Kur’an-ı Kerim’de bizlere şöyle sesleniyor: “Ey iman edenler müminleri bırakıp da kafirleri dost edinmeyin.” (Nisa/144) 
Yaşadığımız kimlik aşınmasına bağlı olarak kendi değerlerimizden uzun zamandır yüzçevirmiş bulunuyoruz. 

O değerler, bizi biz yapan, dahası insanlığa örnek ve önder yapan değerlerdi. 
Rabbimizin insanlığa son mesajından aldığımız, o sevgili elçinin rehberliğinde hayatımıza nakşettiğimiz, yüzyıllar boyunca da gergef gibi işleyip ruhumuza sindirdiğimiz değerlerimizdi.
Hayat felsefesi, insana, kainata bakışı bize hiç benzemeyen başka bir dünyanın maddi başarıları önünde diz çöktüğümüzden beri, bu değerleri hayatımızdan kopardık.
Ve aslında kendi hayatımızı kendimizden kopardık.
Maddi başarıları ile gözümüz kamaşan o dünyanın, insanlığımız adına bize sunabileceği daha iyi değerler olacağını hayal ettik.

Oysa bugün o dünyanın, kendi değerleriyle ve bir süredir değersizleşmesi ile kendi başı dertte. Toplumsal hayatlarındaki intizamın makyajı, ferdî planda yaşadıkları vahşetin çirkin yüzünü örtemiyor artık. Çocuklarını bile pençesine alan o şeytanîlik, okullarında katliam yaptırıyor. Oniki yaş seviyesine kadar inen uyuşturucu alışkanlığı, aile yapısında gittikçe artan çözülme, suç istatistikleri, kadının kadınlığını, erkeğin erkekliğini unutuşu kendilerini bile dehşete düşürüyor.
Kendi mensuplarını karmaşa ve yıkıma götüren o dünyanın değerlerinde,
biz hangi mutluluğu, hangi huzuru bulmayı umuyoruz? 

Allah Rasulü (A.S.) “Kim bir kavme benzerse, o da onlardandır.” buyuruyorlar. Ne kadar hümanizma, barış, adalet kavramlarının arkasına saklansalar da tarihteki ve bugünkü halleri daha bu dünyada ürküntü veren kavimlere benzeyip, bir de ebedi hayatta onlarla haşrolmak… Onların pişmanlıklarına, hüsranlarına ortak olmak… Allah korusun!
O kavimlerle ekonomik, siyasi ve benzeri maddî gelişme adına çeşitli işbirlikleri ve anlaşmalar tarihimizde yapılageldi. Belki yarınlarda da olacak. Ama bunun belli ölçüleri olmalı değil mi bizim için? 
Girilen her işbirliği, yapılan her anlaşma, önce kendi insanımızın menfaatlerini ön planda tutmak zorundadır. En az bu ölçü kadar önemli diğer bir husus da, hiçbir ilişki ve anlaşma, onların hayat tarzlarının bizim bünyemize aktarılması sonucunu doğurmamalıdır. Bizden, başka potalarda erimemiz ne kadar istenirse istensin, biz bilmeliyiz ki:
Bir milletin, kendi değerlerini bırakıp yabancıların örf ve adetlerini benimsemesi, o milletin kendi benliğini, kendi tarihini inkarıdır, 

Dahası, asırlar boyunca nice yıkım ve dirilişlerle yoğurduğu ruhunu, aşağılık kompleksinin kucağında çürütmesidir, Yeryüzünde ikinci sınıf insan olduğunun kabul ve itirafıdır. 
Hele yediyüz sene dünyaya hükmetmiş, örnek ve önder olmuş bir millet için büyük bir kâbus, büyük bir felakettir bu.
“Allah katında geçerli tek din İslam’dır.” (Âl-i İmran/19) Ve din, değerler bütünüdür, yaşama biçimidir. 
İslâm’dan önce, tahrif olmamış Hıristiyanlık ve Yahudilik doğru ve geçerli dindi. Fakat İslamiyet geldikten sonra bu dinler, bu değerler sistemi ve bu değerler sisteminin doğurduğu hayat tarzı geçerliliğini yitirmiştir. Yani o ilaçların tarihi geçmiştir. Tedavi etmez, zarar verir. Artık insanlığın huzur ve mutluluğu için İslam’ın dışında bir çare, bir ilaç yoktur.
Bizim inancımız, başka kültür ve dinlerin törenlerini, sembollerini, yüzünü ebediyete dönmüş müminlere asla yakıştırmaz. Hele de her türünden fuhşiyat ve gayri meşrulukla özdeşleşmiş sözde kutlamaları kesinlikle reddeder. 

Bu kapsamda, olgun bir mümin, o maddi-manevi huzurdan kopuk dünyanın ekonomik ve kültürel yayılmacılık adına makyajlanmış noel ve yılbaşı gibi adetlerini kendi yaşantısına sokmaz. Bir müslümanın hıristiyan kültür ve hayatının izlerini taşıyan bu türlü adetleri benimsemesi, kendi alnına aşağılık kompleksiyle yapıştırdığı bir lekedir.
Bizim törenlerimiz ilahi ölçülerle şekillenmiştir. Neşeyi, eğlenceyi, coşku ve sevinci meşru sınırlar içinde sonuna kadar yaşadığımız iki bayramımız vardır bizim: Ramazan ve Kurban bayramlarımız.
Biz bu günlerde muhabbet ve neşeyi çoğaltır, tanıdığımız tanımadığımız herkesle paylaşırız. Böyle özel zamanlarda sonu pişmanlık olan sahte keyiflere ihtiyacımız olmaz bizim. Ebediyyet adına taşıdığımız umutların keyfi yeter bize. Sokaklarda da kessek kurbanlarımızı, Rabbimiz adına can feda etmenin heyecanını çoluk-çocuk yaşarız.

Bir de Mevlid, Regaib, Miraç, Berat kandili ve Kadir gecelerimiz vardır bizim. Kainatın sahibi ile irtibatımız zirveleşir bu günlerde, gecelerde. Meleklerle sema eder, ilahiler söyleriz.
Biz bir milletiz. Hakkı, adaleti, barışı, doğruluğu, huzuru insanlığa öğretmiş bir millet. Bakmayın şimdiki sefaletimize; imanımız bizde olduğu sürece üstün olan biziz. Şimdilik başka bir dünyaya emanet verdiğimiz üstünlük ve önderliğin potansiyeli içimizde.
Kimseden değerler, örf-adetler devşirme ihtiyacımız da yok bizim. Arzu edenlere insanlık adına verilebilecek herşey halâ bizde.O halde bu kompleks, bu meskenet niçin?
   Allah’a emanet olunuz.
 

 

http://gavsisanim.spaces.live.com/

Image Hosted by ImageShack.us ALANINA EKLEMEK ISTERSEN BLOG ALA BAS SENIN OLSUN 

          who's online      

Comments on: "RAMAZAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN" (4)

  1. SELAMLARABLACIM.YAZINI OKUDUM .YÜREĞİNE SAĞLIK.NE GÜZEL ANLATILMIŞ DEĞERLERİMİZ YAZIDA.İNŞAALLAH BU DEĞERLERİMİZ KIYAMET KOPANA KADAR SÜRSÜN.GERÇEK HUZUR VE MUTLULUK İSLAM DİNİNİ TAM YAŞAMAKTAN GEÇER.BİZİDE HAKKIYLA YAŞAYANLARDAN EYLESİN RAHMETİ BOL OLAN ALLAH\’IM.

  2. NOKSANIM, EKSİĞİM, MUHTACIM…
    İş bulamadığım günler olduAç kaldığım anlar olduUtandığım zamanlar,horlandığım mekanlar olduBelki bu yazıyı tamamlayamadanBelki yarın,öbür gün ama mutlaka bir günDört omuza,beyaz beze bürünüp kabre konucamİşte en muhtaç olduğum gün o gündürOrda ümitler bitmişSevgiler yitmişSevgilerim çekip gitmiştirNoksanım,eksiğim,muhtacımKapıların suratıma çarpıldığınıYüzüme nefretle bakıldığınıİnsanların benden sıkılıdığını hatırlarımNe yaparım çorbamı pişirmez,gömleğimi yıkamazsa karım.Ne yaparım ihtiyarlayınca bana yüz çevirirse çocuklarımNoksanım, eksiğim,muhtacımAma en muhtaç olduğum gün kabre konduğum gündürAmirdim dürüst ve güvenilir memura muhtaç oldumMemurdum amire muhtaç oldumServetim oldu, istifade edebilmek içinZaman, zemin ve sağlığa muhtaç oldumMuhtaçlığım bitmediHala eksiğim,Hala noksanım,Hala muhtacım,Ama en muhtaç olduğum an kabre konduğum gün,Kabre konduğum andır..Gayrısı hikayedir,Gayrısı yalandır,Gayrısı bir ömür bile sürse aslında bir andırNoksanım,eksiğim,muhtacım..Bülbül güle,ifadem dile,sağ elim sol ele muhtaçSecdem kapanan alnıma,kıyamım doğrulabilen bele muhtaç…Mektubum pula,Ayaklarım yola,Çiçeğim dala,Nefsim mala muhtaç…Bir bardak suya hasret kaldığım,Korkulu düşlerle uykumu böldüğüm,Ayıbım ortaya çıkar diye yaşarken öldüğüm,Aklımı oynatıp acınası halime güldüğüm günlerim oldu.Hep noksandım,Hep eksiktim,Hep muhtaçtım,İllede en muhtaç olduğum gün..Kara toprağa gömüldüğüm gündür..Hatırlıyorum yoğun bakımlarda kaldımBir merdiven inemediğimBir yanıma dönemediğimBir dostuma bile güvenemediğim günlerim olduO günlerimi bile mumla arıyacağım günKara toprağa gömüldüğüm gündür..Bir lokma peşinde topaç edildimKimi yerlerden haksız yere ihraç edildimRiyakar insanlara bile muhtaç edildimEvet eksiğim,Evet noksanım,Evet muhtacım,Fakat en muhtaç olduğum anKabre konduğum günKabre konduğum andır..Çünkü orda ihtimaller bitmişÜmitler yitmişServetim ve sevgilerimAlıp başını gitmiştirEn garip ve muhtaç olduğum günKabre konduğum gündür..EY NEFSİM!! HAZIR MISIN??selam ve dua ile  Ramazan bayramınız mübarek olsun ablacığım

  3. BayRaMınıZ MüBareK Olsun BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN Emekliyim, dulum, yetimim, işsizim Açlıktan karnım gurulduyor, Çorapsız ayaklarım,zayıf bedenim üşüyor Bayram benim neyime Villalarda,şatolarda, saraylarda oturanlar. Rioda karnavallarda, yedi yıldızlı otellerde Uzatmalı sevgilileri ile ceviz kıranlar Bayramınız mübarek olsun Evim yok, barkım yok, giyecek çulum hırkam yok Harap, bitap, çaresiz sevgiden şefkatten uzak Aç sefil, kir pas içinde,sahipsiz, kimsesiz Kaldırımlarda, viyadüklerde, Bankamatiklerde yatan Sokak çocuğuyum, Bayram benim neyime Din iman Allah,Kuran, Peygamber deyip Deniz fenerinden, yimpaştan götürenler Trilyonluk davadan ceza yiyenler Bayramınız Mübarek olsun Gabarda, cudide şırnakta, iki yakada, namazda Ulu derede, beytuşebapta,şırnakta Hem hainlerle mücadele ederken Hemide, geçinemeyen, yolumu gözleyen Çaresiz çiftçi, Anamı, Babamı, Dertli bacımı,yarenimi düşünürken. Bayram benim neyime Sahte Raporla çocuklarını Amerika’ya,Avrupa’ya kaçıranlar Mülkü Medya, gemicik alanlar, Katile Sayın, Şehidime Kelle diyenler Devletten,örtülü, örtüsüz götürenler Bayramınız mübarek olsun On beş,yirmi şehit cenazesi gelip te Aynı haftada, altı yüz bin polis eşliğinde Yılın düğününü yapanlar,hediyelere Pırlantalara, mücevheratlara boğulanlar Bayramınız mübarek olsun Vatan dedik, namus dedik, aht-e vefa dedik. Atam dedik, Laik Cumhuriyet dedik İstiklal dedik, Şehidimiz dedik,Gazimiz dedik Hain çete ilan edildik, bedel ödedik Ne Mutlu Türküm diyemez olduk Bayram bizim neyimize Katile Sayın, Şehidime Kelle diyenler Atatürk Devrimleri Travma yarattı diyenler Laik Cumhuriyetin sonu geldi diyenler Türbanı! ! ! ….. Ayyıldızlı Şanlı Bayrağımızın önüne çıkaranlar Bu sözlerimiz size Bayramınız mübarek olsun

  4. HAVVA said:

    ALLAH RAZI OLSUN ABLACIM.BÖYLE DEĞERLİ BİR YAZIYI BİZLE PAYLAŞTIĞTIN İÇİN. ALLAH BU KAPIDAN SAPTIRTMASIN.(AMİN) KENDİNE İYİ BAK GURBANIM SELAMÜN ALEYKÜM…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: