Dayan be gönlüm!. Bîçâre değilsin Yaradan sana yâr. Kimsesiz değilsin, yanında "Kimsesizler kimsesi" var! Biliyorum! Sığmazsın hiç bir yere bu sevdayla, dünya sana dar! Ama dayan gönlüm! Dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var!.

 
 
MERHAMET ETMEYEN MERHAMET BULAMAZ
Mehmet Ildirar
Akilli insan nefsini hesaba çeken, ölümden sonrasi için çalisan kimsedir. Aciz, akilsiz insan ise, nefsinin hevasinin pesinde kosan, Allah’tan bos yere temennilerde bulunandir. Az olup yeten, çok olup bosa mesgul edenden daha hayirlidir. Bahtiyar kisi, baskalarinin halinden ders alandir. Kendi daglar gibi ayibini unutup, baskalarinin ayibiyla mesgul olan ise, ne kadar aglasa azdir.
Rasulullah s.a.v. ümmetine böyle mi yapti? O yeryüzüne dogar dogmaz “ümmetim ümmetim!” dedi. Sen onun ümmeti degil misin? Sen de, “mümin kardesim!” desene. Sen de Ümmet-i Muhammed’e aglasana!
Mesud ve bahtiyar olan kisi, baskasinin halinden ibret alan, baskasinin günahina tevbe edendir. Parmaginin hangisini kessen kanar, hangi tirnagini çeksen acir. Senin mümin kardesin, parmagindaki kan gibidir, tirnak gibidir. Ayiplamak, giybet etmek yerine; sevmek, afvini dilemek, merhamet etmek ne kadar güzeldir; ne büyük bir nimettir! Bu, insana tevbeyi hatirlatir, mesuliyetini duyurur.
Ümmet-i Muhammed’e merhamet, senin affina sebep olur. Ümmet-i Muhammed’e merhamet edene Allah merhamet eder; gazap edene magfiret etmez.
Yeryüzünde herkes Ümmet-i Muhammed’i yutmaya, eritmeye çalisiyor. Bari sen müslüman kardesine merhamet ve dua et, onun için gözyasi dök. Utanmiyor muyuz ki, Allah Rasulü’nün ümmetine acimiyoruz. Bu hal, kati kalplilikten, Allah’i bilmemekten, tanimamaktan dogar. Allah ve Rasulü’nü bilen, Allah’a iltica eder, Rasulullah’in ahlâkina uyar. Ey Allah’in Rasulü! Bize merhamet ve sefaat et…
Avrupa’da, Türkiye’de müslümanlar arasinda grup grup düsmanlik var. Cehaletten düsmanlik, siyasetten düsmanlik, rezaletten düsmanlik var. Düsmanliktan bogulduk artik. Sanki bütün dünya bizi yikmak istiyor. Bari sen Ümmet-i Muhammed’e merhamet ve dua et.
Dünyanin servetleri, hazineleri müslüman toplumlarda. Dogudan batiya, Amerika’dan Çin’e müslüman var. Ne yazik ki parmaklarim gibi ayri. Keske bilegim gibi birlesselerdi. Rabbim’- den dilerim, Kur’an’in etrafinda birlesmek nasip olsun.
Gaflet ve anlayissizlik içinde oldugumuzdan, bize tevbe lazim. Tevbesizlik fert fert, kavim kavim, millet millet bela ve musibeti çeker. Günah kalpleri karartir. Kalpleri karartan günah belayi da çeker.
Raad Suresi onbirinci ayette beyan buyuruldugu üzere, insanin her halini muhafaza eden Hafaza Melekleri ve Kiramen Kâtibin vardir. Müfessirlerin bildirdigine göre bu mübarek meleklerin biri sagimizda, biri solumuzda, biri basimizda, biri önümüzde biri de arkam.zdadyr. Arkamizda bulunan melek insani muhafaza eder, korur. Eger insan kendini muhafaza etmez, Hak Din’e muhalif giderse, arkamizdaki bu melek geri çekilir, muhafaza etmez. Böylece kaza, bela, sahibinin basina, milletlerin ve kavimlerin basina iner.
Mesud ve bahtiyar kisi, baskasinin halinden ders alan; “kanaat tükenmez bir hazinedir, sabir imanin yarisidir, yakîn imanin tamamlanmasidir" sözlerine uyan kimsedir. Bunun gibi sözlere hikmet, bunlari söyleyen zatlara hakîm denir.
Evet; idrak lazimdir. Idrak etmedikçe kemalâtin kapisi açilmaz.
 
 

Image Hosted by ImageShack.us ALANINA EKLEMEK ISTERSEN BLOG ALA BAS SENIN OLSUN

          who's online    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: