Dayan be gönlüm!. Bîçâre değilsin Yaradan sana yâr. Kimsesiz değilsin, yanında "Kimsesizler kimsesi" var! Biliyorum! Sığmazsın hiç bir yere bu sevdayla, dünya sana dar! Ama dayan gönlüm! Dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var!.

 

 

Rabb’imizin sevdiği bu güzel hallerin yarısından fazlasına sahipseniz, hayrınız şerrinize galip demektir ki, bu halinizle kurtulanlardan sayılabilirsiniz. İşte o 10 hal:

Rabb’imizin rahmetini celbeden hallerimiz

İrşat eserlerinde Allah (cc)’ın rahmet ve bereketini celbeden haller sıralanmaktadır. Kimde bu güzel haller ahlak halinde yerleşmişse, Rabb’imiz o kulunu sevmekte, rahmet ve bereketine onu layık görmektedir.
İsterseniz sözü fazla uzatmadan Rabb’imizin bizde görmeyi istediği rahmet ve bereket sebebi güzel hal ve davranışlardan on tanesini buraya alalım. Bakalım bu hallerden bizde ne kadarı ne ölçüde var, bir görelim. İrşat eserlerinde bu güzel haller şöyle sıralanmaktadır:

1— Rabb’imizin rahmet ve bereketini celbeden hallerin sahibi olmak isteyen insan, en başta kendi kusur ve hatalarını gözden geçirmeli, bunları terk etmek için kendi içinde mücadele vermeli, Rabb’ine hep dua ve iltica halinde olmalı, ibadetli ve itaatli yaşamayı, hayatının gayesi bilmelidir. İşte bu düşünce ve davranış içinde olan kimseyi Rabb’imiz rahmetine layık görmektedir.

— Bu durumda siz de davranışlarınızı bir gözden geçirmek ister misiniz? Kusurunuzu ne kadar görmek istiyor, ne ölçüde vazgeçmek için kendi içinizde mücadele veriyor, hayata gönderiliş gayenizin ne derece farkında olabiliyorsunuz? Var mı Rabb’imizin rahmetini celbedecek davranışların sahibi olma dikkat ve hassasiyetiniz?

2— Anne, baba ve aile büyüklerine gerekli hürmet ve alakayı ne kadar gösteriyor, imkânlarınız nispetinde ihtiyaçlarını karşılamaya ne ehemmiyette çalışıyor, yardım etmeyi vazgeçilmez vazifeniz olarak ne kadar görebiliyorsunuz?

— Bu konudaki hassasiyetinizi bir gözden geçirmek ister misiniz?

3— Komşularla, çevre ile iyi münasebetler kurarak üzüntülerine ortak olup sevinçlerini paylaşmak konusunda ne kadar ilgili davranıyorsunuz?

— Böyle vefalı bir dostluğunuz var mı komşularınıza karşı?

4— Küskün ve ihtilaflı insanların arasına girip barıştırma gayretiniz ne nispette?

— Bu konuda dostlarınızı memnun eden halleriniz oluyor mu?

5— Musibet ve hastalıklara maruz insanları ziyaret edip yardımda bulunma anlayışınız ne durumda?

— Var mı böyle kara gün dostu olma özelliğiniz?

6— Helal kazancı hayatın hedefi bilerek çalışmak, haramdan ise yılandan, akrepten kaçar gibi kaçma titizliği göstermek.

— Bu konudaki hassasiyetiniz ne durumda? Haramlara karşı tavrınız açık ve kesin mi?

7— Üzüntü, sıkıntı ve mahrumiyet devrelerinde ümitsizliğe düşmemek, ‘Bu da geçer yaHu!’ diyerek ayakta kalmayı başarmak.

— Böyle zor devrelerde moraliniz sağlam kalıyor, zorluğu atlatabileceğinize inanıyor musunuz?

8— Başınıza gelenler konusunda Allah’ın takdiri diyerek kadere rıza ile bakmak, olayların arkasında hikmetlerin olabileceğini düşünerek sonucu sabırla beklemeye yönelmek.

— Yani kaderinize rıza ile bakıyor, davranışlarınızı teslimiyetle sürdürüyor musunuz?

9— İmkânlarınız müsait olsa bile iktisatla yaşamayı tercih etmek, israflı hayattan uzak durmak konusunda tavrınız kesin mi?

— Özel bir dikkatiniz var mı israftan kaçınıp iktisatlı yaşama konusunda?

10— Topluma faydalı hizmetler verenlerle ilginiz var mı, desteğiniz söz konusu mu?

— Varsa, bunu yeterli bulmuyor, keşke daha fazlasını yapabilsem diye hayıflanıyor musunuz?

Dikkat: Rabb’imizin sevdiği bu güzel hallerin yarısından fazlasına sahipseniz, hayrınız şerrinize galip demektir ki, bu halinizle kurtulanlardan sayılabilirsiniz. Şayet bu güzel hallerin daha fazlasına sahipseniz, Rabb’imizin rahmetini celbeden halleri nefsinde toplayan bahtiyarlardan biri olarak şükür duygusuna girebilirsiniz. Yeter ki çoğalttığınız bu güzel hallerinizi ömür boyu sürdürme azim ve aşkında olasınız.

Ahmet şahinin yazısı

Image Hosted by ImageShack.us ALANINA EKLEMEK ISTERSEN BLOG ALA BAS SENIN OLSUN

          who's online    

Comments on: "Rabb’imizin sevdiği bu güzel hallerin yarısından fazlasına sahipseniz, hayrınız şerrinize galip demektir ki, bu halinizle kurtulanlardan sayılabilirsiniz. İşte o 10 hal:" (1)

  1. Hiç bitmeyecekmiş gibi ömür tüketip bitecekmiş gibi dünyaya sarılmak ne gariptir…Ne gariptir insan olmak…Ufacık hayatlara kocaman anılar sığdırmak kocaman hayalleri ufacık hayatlara sığdırmaya çalışmak ne gariptir. Kışın soğuğundan usanıp yazı beklemek yazın sıcağından bıkıp serinliği özlemek ne gariptir. Her gün uykuya dalmak yemek yemek konuşmak aynı işlerin peşinde koşturmak ve bunlardan bıkmamak ne gariptir. Öyle de her gün bir şeylere kızmak bir şeylere kafa tutmak aynı insanlara aynı sözlerle yanaşmak aynı insanlardan aynı sözlerle uzaklaşmak ne gariptir. Aşkı bilmemek hakikate boyun eğmemek sevmemek ve sevilmemek ne gariptir…Seçimi elimizde olmadan ilk nefesi almak bize gösterilene “anne” bize gösterilene “baba” demek bir müddet hayatın ne olduğunu anlamamak hatta sonraları o günleri dahi hatırlamamak doğmak dahası bebek olmak ne gariptir. Her gün tebessümler saçacak kadar berrak bir kalbe ufacık şekerlemelere gözyaşı dökecek kadar masum bir yüreğe sahip olmak karşılıksız sevmek karşılıksız sevilmek sonunda yorgunluktan başka getirisi olmayan oyunlar oynamak ve dahası çocuk olmak ne gariptir. Dünyayı küçültmek her şeye gücü yeteceğini düşünmek her şeyi bildiğini sanmak gülmeyi de ağlamayı da iyi sebeplere bağlamak biraz asi biraz dik başlı olmak sevgi aramak sevgiyi bulmak sevgide karşılık aramak sevgide karşılık bulmak adı “aşk” olan oyunlar oynamak getirisi hicran olan oyunlardan uyanmak ve dahası genç olmak ne gariptir. Çalışmak çalışmak çalışmak ve hepsini ihtimalle “aile” denilen şey için yapmak anne olmak baba diye yankı bulmak uzun bir süre para için sağlıktan sonrasında sağlık için paradan olmak getirisi yine para ve yorgunluk olan oyunlar oynamak tam rahata erişildiği düşünüldüğünde aynada kırışığı bol bir surata bakar olmak ve dahası yaşlanmak ne gariptir. Seçimi elimizde olan bir hayatı geride bırakmak kadere ve Allah’ın varlığına en yüksek derecede inanmak yapılması doğru olup da yapılamayanlara yapılması yanlış olup da yapılanlara üzülmek bazı şeyler için fazlaca geç kalındığını düşünmek yorgun bir bedenle yapamadıklarını yapmayı denemek etrafına baktığında kendini tam manasıyla anlayan sade bir kişiyi görmek onun sağlığını kendinden fazla düşünmek ve nihayetinde getirisi defterine yazılmış şeylerden ibaret bir oyunu bitirmek son nefesi vermek bu dünyadan göçmek ve dahası ölmek ne gariptir…Ne gariptir geride bir şey bırakmamak ölümü de öldürene tabi olmadan ölmek ne gariptir…Ne gariptir insan olmak insanlığını da unutup başka şeylere kul olmak ne gariptir…Ne gariptir yaşamak yaşamadığı halde yaşadığını sanmak ne gariptir…Ne gariptir……Bir garip Mahmud…MAHMUD SAYARselam ve dua ile hayırlı günler can ablam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: