Dayan be gönlüm!. Bîçâre değilsin Yaradan sana yâr. Kimsesiz değilsin, yanında "Kimsesizler kimsesi" var! Biliyorum! Sığmazsın hiç bir yere bu sevdayla, dünya sana dar! Ama dayan gönlüm! Dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var!.

Dünya muhabbeti insanı günaha götürür. Dikkatli olun, Allah rızası için çalışın, günahlardan korunun. İnsan tevbe eder ve tevbesini bozmazsa; Allah affeder. Tevbe bir iki kelimedir. Ama Allah affı sever ve o bir iki kelime ile insanı affeder. Tevbe eden günah işlememiş gibi olur. Bir hadisi şerifte “Hiç ölmeyecek gibi dünya için, hemen ölecek gibi ahiret için çalışın” buyurulmaktadır. Bu hadisi şerife uygun hareket etmek lazımdır. Etrafımızdaki insanlara bakın, zamanı gelen tek tek gidiyor, ölüyor. Bir gün biz de öleceğiz. Onun için niyetinizi daima Allah rızası için yapın, günahlardan korunun, dikkatli olun. Allah affedicidir, bağışlayıcıdır: Dilden çıkan bir kötü söz bir şer söz hemen yazılmaz, belki tevbe eder diye beklenir. Ama kalpten geçen bir iyi niyet, hemen iyilik defterine yazılır. Kalbinizi, niyetinizi sağlam tutun, dikkatli olun.

Sadat kalbin zikretmesini istiyor. Zikrimiz inşAllah Allah’ın kudretiyle, Allah’ın kuvvetiyle kalbimize yazılsın. Kalb hidayete ersin diye zikir veriliyor. Zikir doktorun hastalara verdiği ilaca benzer, ilaç gibidir. Doktora gidince muayene ediyor, tahlil yaptırıyor, röntgen çektiriyor. Başka incelemeler yapıyor. Bunlara bakarak teşhis koyuyor ve sonra tedavi için ilaç veriyor. Hasta bu ilacı düzenli kullanmazsa, devamlı içmezse, bazen içer bazen içmezse, bazı günler ilacı hiç almazsa bu ilaç fayda etmez. Hasta iyileşemez. Zikir de ilaç gibidir. Devamlı çekilmezse, eksik çekilirse, muntazam kullanılmazsa, gafletle çekilirse, zikir fayda etmez ve kalb hidayete eremez. Gafletin sebebi masivadır. Masiva gaflete sebep olur. Gaflet olunca zikirden feyz alınmaz. Feyz alınmayınca tedavi tam olmuyor, tedavi eksik kalıyor. Bu sebeple zikir devamlı, eksiksiz vegafletsiz çekilmelidir. Sadatlar zikir üzerinde çok duruyorlar. Biz de zikre devam edelim ve günahlardan da muhafaza olalım. Böyle yapılmazsa insan perişan olur.”

Gavs-i Sani Seyyid Abdulbaki El-Hüseynî Bilvanisî Hz.

(Kuddise Sirruh)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: