Dayan be gönlüm!. Bîçâre değilsin Yaradan sana yâr. Kimsesiz değilsin, yanında "Kimsesizler kimsesi" var! Biliyorum! Sığmazsın hiç bir yere bu sevdayla, dünya sana dar! Ama dayan gönlüm! Dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var!.

SÜLEYMAN KARAKAŞ

1- Küçük günahı sürekli işlemek

En tehlikeli durum “Bir defadan bir şey olmaz” diyerek günah işlemektir. Bütün kötü alışkanlıklar bu şekilde başlar ve zamanla alışkanlık haline gelir. Daima dedikodu yapmak, sürekli sokaklarda dolaşıp bakışlarını serbest bırakarak göz zinasına düşmek veya devamlı oyun, eğlence, müzik dinlemek gibi. Zamanımızdaki eğlence türlerinin çoğu, haram veya harama yakın mekruhtur, yani günahtır. Bu günahların, TV veya internet vasıtasıyla yapılması suçu hafifletmez.

Küçük günaha tutkun olan kimse, daima istiğfar edip pişman olmalı, bir daha yapmamayı azmetmelidir. “Büyük günah istiğfar ile küçük günah olur, küçük günah ise devamlı işlenirse büyük günah olur” denmiştir. En sağlam yol, bu tür ortam, internet sitesi ve TV kanallarından uzak durmaktır.

Günümüzde, nasıl günahı alışkanlık haline getirdiysek, tövbeyi de alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Tek kurtuluş yolumuz budur. Gizlide açıkda, tek başına veya toplu olarak, tövbe etmeyi ruhumuzun ilacı bilmeliyiz.

2- Günahı küçük görmek

İşlenen günahı küçük görüp önemsemekle günah büyük olur. Günahı küçük görmek, gafletten ve günaha alışkın olmaktan ileri gelir. Aynı zamanda, imanın kuvvetli olmadığını ve kalbin kararmış olduğunu gösterir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem buyuruyor ki: “Mümin günahını, tepesine dikilmiş bir dağ gibi görür, üzerine düşeceğinden korkar. Münafık ise günahını burnuna konup beklemeden hemen uçup gidecek sinek gibi görür.”

Günahın küçüklüğüne değil de kime karşı işlendiğine bakmalıdır. Günah küçük ise de Allahu Teâlâ büyüktür. İşlenen her günah, O’na karşı ve O’nun huzurunda işlendiği için büyüktür, önemlidir.

Daha da tehlikeli olanı, küçük günahı basit gören kalp, zamanla büyük günahları da küçük görmeye başlar. Böylece büyük günah işlemeye cesareti artar, bir anda büyük günahlara dalabilir.

3- Günahı fırsat bilmek

Günahı sanki önüne çıkmış bir fırsat gibi sevinerek işlemek, o günahı sevmeye sebep olur. Günahı severek işlemek ise günahı haram görmemeyi getirir. Bu da Allah’ın yasaklarını tanımamak manasına gelir. Yasağı, haramı tanımamak ise en büyük günahlardan biridir, isyandır. Haramları tanımamanın, büyük günahları alışkanlık haline getirmenin sonucu da -Allah muhafaza- imanı kaybetmektir!

4- Günahı ‘günah’ kabul etmemek

Günah işlerken günahı bir hata ve günah olarak kabul etmeyerek, gafletle işlemek, suçu ağırlaştırır. Oysa haram olduğunu bilerek işlenen günah, affedilmeye çok yakındır. Çünkü kişi kendini hatalı olarak bilmekte ve günahı günah olarak kabul etmektedir. Bu da Allahu Teala’nın rızasına uygun olandır. Kişi o anda dahi Allah’ı ve kurallarını kabul etmektedir. Affa çok yakındır.

5- Günahıyla övünmek

İşlenen günahtan dolayı gururlanmak ve bunu başkalarına övünerek anlatmak, iki türlü suçu bir arada barındırır. Birincisi, kendini haklı ve iyi görerek Allahu Teâlâ’nın gazabını celbeder.

İkincisi ise gizli kalması gereken günahı ifşa ederek, diğer insanları da o günaha teşvik etmiş olur. Toplumun zehirlenmesine sebep olduğu için de cezası katlanır. Günahın toplumda yaygınlaşmasına sebebiyet verdiği için çok ağır bir vebal altına girmiş olur. Allah’ın kahrına uğrama ihtimali çok fazladır. Nasıl insanları Allah’ın rızasına yönlendirenler büyük ecir sahibi oluyorsa insanları günaha sürükleyenler de aynı şekilde Hakk’ın gazabına sebep olurlar.

6- Günahın gizli kalmasına güvenmek

Günahının gizli kalmasını, kendisi için ilâhî bir yardım telâkki eden kişi kendisini aldatıyor demektir. Hâlbuki ayıpları örten ve bağışlayıcı olan Allahu Teâlâ, o kuluna, tekrar kendisine dönmesi için mühlet vermiş de olabilir. Öyleyse kulun bu mühleti kötüye kullanıp buna güvenmemesi gerekir. Aksine bunu kendisine verilmiş bir fırsat olarak değerlendirip hemen tövbeyle Rabbine dönmelidir.

7- Dini temsil konumundakilerin günahı

Günah işleyenin; âlim, tebliğ ehli veya Müslümanların temsilcisi konumunda olması, işlenen günahın ağırlığını ve vebalini katbekat artırır. Zira bu gibi kişiler, örnek olmak durumundadırlar. Bir kötülüğü onların yapması, diğer Müslümanlara günahı ‘iyi’ ve ‘yapılabilir’ bir şey olarak gösterir. “Günah olsaydı şu âlim yapmazdı” denilerek, günaha cesareti artırır.

Demek ki temsil makamındaki herkesin, özellikle günümüzde tebliğ ehlinin davranışlarına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Halk, kendisi günahkâr bile olsa dini tebliğ edenlerin davranışlarına çok dikkat etmekte, âdeta nefislerine bahane teşkil ettirmektedirler.

Büyük ve küçük günah nedir?

Temel olarak günahın küçüğü büyüğü olmaz. Her günah, Kudreti Yüce Rabbimizin sınırlarını ihlâl olduğu için büyük bir suçtur. Fakat Allahu Teâlâ, adaleti ve sünneti gereği bazı dereceler belirlemiş ve bunları bize ilân etmiştir.

Âlimlerin çoğunluğu; “Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.” (Nisa, 4/31) ayetinden hareketle, büyük günahlardan kaçınıldığında, küçük günahların affedileceğini söylemektedirler. Hadisi şeriflerde “Beş vakit namaz, eda edilen Cuma ve tutulan Ramazan oruçları, büyük günahlardan sakınıldığında bu ibadetlerin aralarında işlenen küçük günahlara kefarettir” buyurulmaktadır.

Büyük günah, Nas (Kitap, Sünnet veya icma) ile büyük günah olduğu bildirilen, yapana had cezası veya ahirette ceza verileceği bildirilen günaha denir. Kur’ân ve Sünnet’te kesin olarak haram kılınan, haklarında had cezası bildirilen veya âhirette azap sebebi sayılan günahlar büyük, diğerleri küçük günahlardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: