Dayan be gönlüm!. Bîçâre değilsin Yaradan sana yâr. Kimsesiz değilsin, yanında "Kimsesizler kimsesi" var! Biliyorum! Sığmazsın hiç bir yere bu sevdayla, dünya sana dar! Ama dayan gönlüm! Dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var!.

Gavs (K.S.) : “Biz, buraya gelene çuvalla un vermek isteriz. Gelen de, avuçla kaşıkla alıyor. Onu da daha buradan çıkmadan döküyor. Ya yola döküyor, ya dışarı çıkıyor döküyor. Biz ne yapalım. Buraya öyle sofiler geliyor, kuru meşe odunu gibi, düz dikiyor tutmuyor. Ters dikiyor, yine tutmuyor, biz ne yapalım. Buraya öyle sofiler geliyor ki, taharetini yapmasını bilmeyen, altını temizlemesini bilmeyen adamlar geliyor ve öyle sofiler var, bir emir versek, imanını kaybedecek sofiler var. Müridlere biz olduk mürid. Müridler bize hizmet etmiyor. Biz müridlere hizmet ediyoruz. Fakat kalpler ve niyetler güzelleşirse, elbet Allah’ın muamelesi O’na göredir” diyor. Peygamberimiz (S.A.V.), “Siz kalplerinizi ve niyetlerinizi değiştirmediğiniz müddetçe Allah’ın size olan muamelesi değişmez” buyuruyor. Ve yine, “Ameller niyetlere göredir” hadisi şerifini beyan eder.

Seyda (K.S.) bu mevzuda şöyle dedi:

“Buraya, öyle sofiler geliyor, daha tevbe ediyor, gusl abdesti almadan veli olan var. (Gusl abdesti almadan bu tarikatta rabıta, vird, teveccüh ve hatme talimatı verilmez, bu yolun besmelesidir.) Öyle sofiler var, artık tarikatın en son amelini yapıyorlar. Allah vermiyor, biz ne yapalım? Eğer gerçekten arasalardı, şüphesiz verilecekti. Çünkü ayetle sabittir: “Biz Bizim yolumuzda mücahade edenlere hidayet kapılarımızı açarız”. Allah, yalan söylemez ve verdiği sözü yemez. Şeytan bile verdiği sözü yemiyor. Kullarını sapıttıracağım dedi ve elinden geldiği kadar kulları sapıttırmaya çalışıyor, Şeytan verdiği sözü yemezken, âlemlerin Rabbi olan, hâşâ Allah mı verdiği sözü yiyecek?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: