Dayan be gönlüm!. Bîçâre değilsin Yaradan sana yâr. Kimsesiz değilsin, yanında "Kimsesizler kimsesi" var! Biliyorum! Sığmazsın hiç bir yere bu sevdayla, dünya sana dar! Ama dayan gönlüm! Dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var!.

Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam bunu da bizlere haber vermiş.Haber verirken sayfalar dolusu değil, bazen bir cümle ile neticelendirmiş, bazen bir tek kelime ile.öyle derin manalar taşırki cildler dolusu kitaplar meydana çıkar.Efendimiz aleyhisselatu vesselam: Kimseyi ağır yük altında koymamış işleri kolaylaştırmış, sözlede olsa insanlara fazla kelamla eziyet etmemiş.Bir sahabi geldi Ey Allahın Rasulü: bana öyle bir nasihatta bulun ki; ….. bir daha sorma ihtiyacı duymayayım.Peygamber aleyhisselatuvesselam efendimiz kısa ve öz ifadesi ile şöyle buyurdular;”Allah a inandım de sonra dosdoğru ol.
“Bir başkasıda nasihat istediğinde: Yalan dan uzak durmasını söylemişo sahabi ne yaparsa bu kelime gözünün önüne geldiğini ve asla yanlış iş yapamadığını beyan etmiştir.yalan bir şeyi farklı yapmak, özü değiştirmek,aslından başka ifade etmek,hakkı hakkı olana vermemek,gerçeği ters yüz etmek, yaradanı kabul etmemek değil mi?Kötü insanın alametlerini bize beyanı şöyledir
Efendim Peygamberim Hz Muhammed sallalahualeyhivesellem:Hz İbnu Amr İbn ul As ra anlatıyor: Rasulullah aleyhisselatu vesselam buyurdularki:”
Dört haslet vardır; kimde bu hasletler bulunursa o kimse halis münafıktır.
Kimde de bunlardan biri bulunursa, ona bırakıncaya kadar kendinde nifaktan bir haslet var demektir: Emanet edilince hıyanet eder, konuşunca yalan konuşur,söz verince sözünde durmaz,husumet edince haddi aşar.”
Rabbim muhafaza buyursun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: